تماس: info@azadsar.com

 

١٥

یادآوری از یحیی رحیمی در رسانه‌ها

تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد بعد از قتل یحیی رحیمی در سال ١٣٦٠ در زندان توسط جمهوری اسلامی، سازمان انقلابی زحمتکشان کردستان ایران – کومه‌له در یکی از نشریاتش با یاد‌آوری از مبارزات یحیی رحیمی  از او تجلیل کرد. البته ناگفته نماند که سازمان مجاهدین خلق نیز در شماره  ٢٦١ نشریه‌ی مجاهد (١٥ شهریور ١٣٦٤) نام یحیی رحیمی را در لیست اعدام شدگان قرار داده است.

اما سازمان‌های مختلف فدائیان تا مدت ها در مورد یحیی رحیمی سکوت کرده و یا بر اساس نوع رابطه‌ای که یحیی رحیمی با آن‌ها داشت او را عضوی از دسته‌ی خویش نمی‌دانستند و فرصتی برای یاد‌آوری از او نداشتند. بعد از سرکوب خونین مبارزین در ایران در دهه‌ی ٦٠ بسیاری از هواداران و اعضای گروه‌های سیاسی، حتی آن‌ها که طرف‌دار جمهوری اسلامی بودند به خارج از کشور پناه برده و با استفاده از فضای آزاد در آن‌جا و فرصت به‌دست آمده به نوشتن خاطرات‌شان پرداختند و شمارش "شهدا" نیز دیگر مُد شده بود. در این میان یاد‌آوری از یحیی رحیمی نیز برای تعداد معدودی که او را می‌شناختند و یا در موردش شنیده بودند، به هر دلیل، اهمیت انتشار پیدا کرد. اما تا آن‌جا که نگارنده به یادواره‌های یحیی رحیمی دست‌رسی داشته است، این یادواره‌ها هم‌چنان گویای عدم اطلاع بسیاری از نویسندگان در مورد زندگی او، قصه‌پردازی و شاخ و برگ دادن به آن برای "اثبات حقانیت‌ گروهی" بوده‌است.

در این میان تارنمای آلترناتیو " از "زندگی‌نامه‌ای" یاد می‌کند به قلم سوسن زرکار که در شهریور ١٣٨٨ (نوشته شده و بعدا) در سایت‌های "بیداران" و "دگرگونی" درج شده است".  این زندگی نامه شامل دو قسمت است. بخشی مربوط به زندگی یحیی رحیمی در دوران شاه و بخش دیگر در مورد مبازات او در دوره‌ی جمهوری اسلامی است. نگارنده بخش دوم را در زیر می‌آورد. برای خواندن تمام آن نوشته این‌جا را کلیک کنید.

"رفیق یحیی رحیمی  در شرایط بعد از قیام در رابطه مستقیم و یا غیرمستقیم با دفاتر و ستادهای سازمان چریک ها قرار گرفت و به تلاش های مبارزاتی‌اش تداوم بخشید. به ویژه سخنرانی‌هایی را در کرند غرب، کنگاور (که درآن  سران ارتش شاهنشاهی به خدمت ارتش جمهوری اسلامی در آمده بودند) و صحنه (طی برنامه هفتگی در یکی از دبیرستان ها) در دفاع از مبارزات کارگران و زحمتکشان و خط مشی انقلابی فدایی ایراد کرد. وی ضمن فعالیت در سازماندهی و آموزش جوانان طرفدار جنبش فدایی، به تماس با رفیق جلال فتاحی و دیگر  هم فکرانشان ادامه می داد. وی نیز معتقد بود که عدم مبارزه ایدئولوژیک فعال درون سازمانی موجب اشاعه نظرات رفیق جزنی و انحراف نظری سازمان  چریک ها شده است. به علاوه نسبت به روابط و مناسبات سانترالیزه دید انتقادی داشته و به مناسباتی دمکراتیک و مبارزه ایدئولوژیک فعال و هدفمند باور داشت. تلاش ها و گفتگوی برخی افراد از جریان ”چریک های فدایی خلق“ (جریان اشرف دهقانی) به منظور تفاهم و نزدیکی بیشتر با آنان راه به جایی نبرد و علت آن مواضع مندرج در ”مصاحبه با رفیق اشرف دهقانی“ بود. این رفقا به  مواردی  مانند: دولت وابسته، این که مسعود و بیژن هر دو هوادار مشی مسلحانه‌اند، و یا به نقشی که ”مصاحبه“ برای پرولتاریا در نظر گرفته بود، انتقاد داشتند. و به ویژه برخورد نادرست و غیر اصولی پیرامون چگونگی نظر خواهی از آنان در مورد ”مصاحبه“ مذکور  نیز مزید بر علت شد و آنان را بر مواضع خود راسخ‌تر نمود. این رفقا به همراه دیگر هم فکرانشان تشکل نو پایی را به نام ”هسته های هوادار مشی انقلابی فدایی“ شکل دادند و در طی فعالیت شان در سال های ٦٠-١٣٥٨ جزواتی را نیز به همین نام منتشر کردند. آنان تشکیل هسته های سیاسی- نظامی مستقل و خودکفا را مبنای سازماندهی قرار دادند و شورای هسته‌ها می‌بایست بر اساس استراتژی مبارزه مسلحانه، وظایف تاکتیکی را تدوین و ارائه نماید و هر هسته‌ای به طور مستقلانه و متکی بر توانایی و امکانات خود در پیشبرد و انجام آن وظایف تاکتیکی تلاش نماید. این نوع برداشت و سازماندهی تلاشی راه جویانه در شرایط بعد از قیام با چشم انداز بازگشت اختناق همه جانبه بود. و هم چنین تلاشی برای شکل دهی تشکلی از پایه و پایین براساس مناسباتی مبتنی برمرکزیت- دمکراتیک واقعی بود. این رفقا در ادامه فعالیت های    انقلابی شان دچار ضربات جبران‌ناپذیری شدند. رفیق یحیی رحیمی  در نهم تیرماه سال ١٣٦٠ دستگیر گشت و بعد از تحمل شکنجه های وحشیانه و مقاومتی قهرمانانه - هم چنان که در زندان های رژیم شاهنشاهی رفتار کرده بود- و با سری افراشته در سحر گاه ٢٢ تیر ماه سال ٦٠ در محوطه زندان اوین به دست پاسداران جنایتکار جمهوری اسلامی  تیرباران گردید و پیکرش در خاوران به خاک سپرده شد. وی با اعتقاد به مشی مسلحانه و عمل کردن بدان ”چریک  فدایی خلق“ بودن را با خون خود رقم زد. رژیم جمهوری اسلامی خبر این جنایت را از رادیو کرمانشاه اعلام کرد. به علاوه  بر اساس سیاست جار زدن اعدام ها و جنایات برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه که در پیش داشت، روزنامه کیهان رژیم نیز، در همان روز با عنوان ”دوازده ضد انقلاب تیر باران شدند“، اطلاعیه بی‌دادگاه انقلاب اسلامی مرکز، همراه با اراجیفی درباره رفیق یحیی - این شخصیت محبوب توده های منطقه- را درج کرد. بدین ترتیب این انقلابی راستین و پیشتاز مبارزات توده ها، در راه آزادی و سوسیالیسم جان باخت. یادش گرامی باد" (پایان نقل قول)

ادامه بزودی

arrow

Yahia Rahimi: page | 1 |2 | 3 |4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 16 |

١٥

 
Hit Counter by Digits